Aba piiia, czyli leksykon wyrazów nieobcych

Aba. Piiia! – te dwa słowa, cokolwiek znaczą, zawsze następują po sobie. Aba i piiia słyszę kilkanaście razy dziennie, w sytuacjach tak różnych, że trudno jest to do jakiejś dopasować.  Sądząc po powadze, z jaką to wypowiada i emocjach, które temu towarzyszą – musi to być coś ważnego, tylko co? Reszta słów Tamary raczej odnosi się do konkretów, czyli pies to pies, cześć to cześć (zdzieś), już to już (juś), nie ma to nie ma (uma),tata to tata (choć i tu nie zawsze) i tak dalej. Tylko to Aba pia nie daje nam spokoju…
Gdy zwierzyłam się koleżance, przypomniała sobie, że jej córka też miała takie swoje słówko, które cała rodzina próbowała zrozumieć. Córka dorosła, a tajemnica nigdy nie została wyjaśniona. Co?! Nigdy?! Przecież ja zwariuję! Muszę się dowiedzieć, co znaczy Aba pia, zanim odejdzie w zapomnienie.

Na każdym etapie dziecko coś traci na zawsze i zyskuje coś nowego. Jej słowa wkrótce nabiorą znaczenia, ale będą śmiesznie przekręcane. Będzie też tworzyć kompletnie nowe określenia, np. „tuń” – mucha (Oliwia), czy „kodio” – rybka (Wika). A ja znowu będę biegać z zeszytem i zapisywać, żeby mi nie uciekło jak „aba pia”. Nie będę jej poprawiać, wbrew temu, co zalecają „eksperci”. Kocham ten dziecięcy świat, z całymi jego dziwactwami, bo przemija tak szybko. Chcę się nim nacieszyć jak najdłużej i jestem bardzo wdzięczna Losowi za kolejną taką możliwość.
Kilka lat temu telewizja śniadaniowa gościła dwóch panów, autorów specyficznej książki. Zebrali oni do kupy wszystkie śmieszne dziecięce słowa, jakie usłyszeli od własnych dzieci, rodziny, przyjaciół, i stworzyli wyjątkowy słownik. Fantastyczny pomysł, urocza pamiątka no i coś do pośmiania się przy okazji rodzinnych spotkań. Pamiętacie najdziwniejsze słówka swoich dzieci?

Jedna uwaga do wpisu “Aba piiia, czyli leksykon wyrazów nieobcych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s