Sprawa Kramerów

reż. Robert Benton, 1979

Kontynuacja serii „Stare ale jare”. I już sięgam pamięcią do roku 1979. Pamięcią filmową, rzecz jasna. Fabuła „Sprawy Kramerów” nie straciła na aktualności. Niestety. Niestety, bo dotyczy dziecka rozdartego emocjonalnie przez rozwodzących się rodziców.

Ted Kramer jest zapracowanym facetem w średnim wieku. Zajęty karierą, cały trud wychowania 7 letniego syna pozostawia żonie Joannie. Przyzwyczajony do takiego podziału ról, nie spodziewa się, że pewnego dnia kobieta postanowi opuścić rodzinę. Ted początkowo nie radzi sobie ani w kontaktach z synkiem, ani w codziennych obowiązkach. Nie potrafi pogodzić pracy z wychowaniem dziecka, co odbija się na jego życiu zawodowym. Z czasem ojciec i syn budują swój własny świat i nawiązuje się między nimi wyjątkowa więź. Ich poukładane życie burzy nagłe pojawienie się Joanny.

Film dostarcza wielu różnych emocji; między innymi wzrusza do łez, ale też rozśmiesza zabawnymi sytuacjami i dialogami. Widz sympatyzuje z Tedem i kibicuje mu do końca, ale trzeba przyznać, że nie ma tu ostrego podziału na dobrego i złego glinę. Wiele kobiet mogłoby utożsamić się z Joanną, wypaloną, zmęczoną, potrzebującą uwagi żoną i matką.

Świetnie ukazany obraz przeciętnego małżeństwa, doskonałego w swojej niedoskonałości, ich problemów wciąż aktualnych, niezależnie od czasów w jakich przyszło się z nimi zmierzyć. Doskonałe za to są sceny, świetnie dobrana muzyka, a obsada po prostu wymiata – Meryl Streep w roli Joanny i uwielbiany przeze mnie Dustin Hoffman jako Ted.

16 uwag do wpisu “Sprawa Kramerów

  1. Moj ukochany aktor z wielkim nosem i ogromnym pechem.
    Podobno, gdy wcielal sie w tę rolę prawie doszlo do rozpadu jego małżenstwa
    Muszę to obejrzeć ” przewrotna babo”🤣😁

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s