CZERWONA KRÓLOWA

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ck-okladka.jpg

Dzisiaj miałam pisać o zupełnie innym filmie, ale się wyłamałam. Znowu napiszę o serialu. Telewizji publicznej nie oglądam już od kilku lat, ale czasami wędrując po kanałach, zwłaszcza po restarcie nagrywarki, przechodzę przez jedynkę i dwójkę. Zazwyczaj omijam je szybko, ale tym razem zaciekawił mnie tytuł, kliknęłam w informację, obejrzałam kawałek i wsiąkłam. Rosyjsko – Ukraiński serial liczy 12 odcinków i, jeśli ktoś zainteresowany to jest też na VOD, sprawdziłam.

Rzecz dzieje się w byłym Związku Radzieckim, w latach 50 – 80. Opowiada o losach sławnej radzieckiej modelki Moskiewskiego Domu Mody, co już samo w sobie jest kontrowersyjne.  Piękną Reginę Kolesnikową gra debiutantka – jeszcze piękniejsza Kseniya Lukyanchikova. Uwielbiam filmy oparte na faktach, ale trudno mi było uwierzyć w to wszystko, co przydarzyło się głównej bohaterce. Każdy odcinek wciąga niesamowicie i nie można doczekać się kolejnego.

Pod koniec lat 50 młoda dziewczyna, po tragedii w wiejskim, rodzinnym domu, ucieka do Moskwy. Tam zmienia imię na Regina, wynajmuje skromny pokój i wypożycza dużo książek. Po krótkim czasie niewiarygodnie poszerza swoją wiedzę, biegle włada czterema językami i uczy się dobrych manier. Tam też zakochuje się po raz pierwszy, a po rozstaniu z kochankiem dostaje się na studia do moskiewskiej szkoły filmowej. Przypadek sprawia, że odkrywa ją znana projektantka mody i Regina trafia na światowe wybiegi. Obcokrajowcy nazywają ją „Najpiękniejszą bronią Kremla” a KGB próbuje to wykorzystać. Niestety życie nie szczędzi dziewczynie cierpień, a ona sama wciąż dokonuje złych wyborów. 

Ponadto problemy życia codziennego; kariera, obsesyjna chęć posiadania dziecka, toksyczna miłość, zawiść między modelkami i tak dalej.

Świetnie dobrane postaci, niektóre groźne, inne śmieszne, wręcz karykaturalne w swych przekonaniach i działaniach. Społeczeństwo ukazano takim, jakie faktycznie jest: niejednakowe. Bo ludzie różnią się od siebie, różnili się i różnić się będą – oto prawda tego filmu (prawda ekranu, prawda..). Niektórzy członkowie czerwonej elity są wierni wpajanej im ideologii, inni są bezwolnymi niewolnikami czasów, w jakich się znaleźli.

Serial świetnie ukazuje realia głębokiej komuny: sowieckich ideologii, niedorzecznych wymogów i wszechobecnej paranoi rządzących. Przedstawia też dzielnych ludzi, próbujących przeciwstawić się panującym regułom i żyć według własnych zasad.

W tle, niby nic nie znaczące detale, takie jak:

– Gdzie pan dostał choinkę?

– Za rogiem.

– Długo pan stał w kolejce?

– Nie, tylko 3 godziny.

Doskonale oddające życie wtedy i tam. Zakaz przewożenia do kraju czasopism modowych, kolekcje muszące wpisać się w socjalistyczny wzorzec, zakaz produkcji kozaków (mało kto wie, że wymyślono je właśnie w Moskwie!)

Kim była prawdziwa Regina Kolesnikowa? Zadziwiająco mało jest informacji na ten temat. W Internecie można znaleźć kilka zdjęć i relacji z pokazów, ale prywatne życie tej kobiety owiane jest tajemnicą. I – jeśli chcecie obejrzeć serial – nie wyszukujcie, bo to odbierze wam całą radochę. A serial bardzo polecam, naprawdę.

 

Zdjęcia: teleman.pl, upflix.pl, granice.pl, radiozet.pl, eska.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s